Rotamız yeniliğe doğru

Palamut Group ve CPM Yazılım ana sponsorluğunda oluşturulan Palamut&CPM Sailing Team, parkurların tecrübeli ismi Targan Hazarhun yönetiminde IRC 2 sınıfında mücadele ediyor. Firma sahibi Recep Palamut’un, yelkeni gençlere sevdirmek amacıyla kurulmasına ön ayak olduğu takım sadece yedi aydır yarışmasına rağmen TAYK ve İYK trofelerinde ilk üçte yer alıyor.

Türk ayakkabı sanayicilerinin en büyük malzeme tedarikçilerinden Palamut Group’un üç yıl önce CPM ERP yazılım şirketini almasıyla ortaya
çıkan Palamut&CPM ismi, bu yıl yelken takımıyla birlikte denize taşındı. İki şirketin çalışanlarından oluşan Palamut&CPM Sailing Team, amatörce başladıkları bu yolda Recep Palamut’un koyduğu hedefe doğru hızla ilerliyor. Büyük Yarış startı öncesi pontonda yakaladığımız ekip ilk kez uzun bir yarışa girmenin heyecanını yaşıyordu.

 

Yelken takımı kurmaya nasıl karar verdiniz?

Recep Palamut (R. P.): 2017’de oğlumun ısrarları sonucu kendimize yelkenli gezi teknesi satın aldık. Daha sonra onunla yarışlara girer olduk. Balon yelken yaptırsak, eğitim alsak diye düşünürken Marmaris’te Targan Hazarhun ile tanıştık ve şirketimizi de bu spora nasıl dahil ederiz diye düşünmeye başladık.

Yelken, yaptığımız işe çok benziyor. Palamut Group ayakkabı malzemeleri satan, kendi sektöründe duayen bir firma. CPM Yazılım da yurt içinde ve dışında dünya ölçeğindeki şirketleri yönetiyor. Yelken sporu şirket yönetmeye çok benziyor; bir ekibiniz var ve o günkü hava koşullarına göre karar vermeniz gerekiyor. İş hayatında da müşteriye ve değişen durumlara göre karar vermeli ve ekibinize güvenmelisiniz.

 

Takımı nasıl oluşturdunuz?

Recep Palamut (R. P.): Palamut Group’un ve CPM Yazılım’ın
çalışanlarından oluşan çok güzel bir takım kurduk. Targan Hocam’la karşılaşmamız
ve onun bu ekibin başında olması bize çok büyük katkılar sağladı. Kendisi 44 yıldır bu sektörün içinde, başarılar elde etmiş bir yelkenci. Ekibimize 10 haftalık teorik ve pratik eğitimler verdi ve başarılı sonuçları birer birer almaya başladık.

Targan Hazarhun (T. H.): Gönüllü olan 33 kişiyle başladık. Gerçekten isteyenler takımda kaldı. Ocak başı başladık 17 Mart’a kadar, hava gözetmeksizin yaklaşık 68-69 saat çalıştık. Yarışın olmadığı haftalar antrenman yapıyoruz. Yarışlarda ortalama 14 kişi oluyoruz. Palamut Group ve CPM Yazılım çalışanları asıl kadromuzu oluşturuyor.

 

Ekibin performansını nasıl buluyorsunuz?

Targan Hazarhun (T. H.): Bu yıl Aşağı Yarışı’nda dağılıma bakınca, IRC 2 sınıfı 12 tekneyle oldukça kalabalık. Bunların çoğu yıllardır birlikte yarışan köklü ekipler. Biz sadece yedi aylık bir ekibiz, buna rağmen TAYK Trofesi’nde çok az puan farkıyla üçüncü; İYK’da ikinci durumdayız. Palamut&CPM Sailing Team olarak, profesyonellere karşı gösterdikleri başarı için benden fazla çaba sarf ettiklerini açıkça söyleyebilirim.

Recep Palamut (R. P.): Burada yarışan arkadaşların hiçbirinin geçmişinde yelken sporu yok. Hepsi bu teknede başladı. Moda Koyu Kupası’nda birinci olduk, performansımızın en net göstergesi bu bence. Hedefimiz bu yıl trofelerde ilk üçte kalmak ve ona ulaşmak için ilerliyoruz.

 

Yelken ekibi olmak ofise nasıl yansıyor?

Recep Palamut (R. P.): Herkes hafta sonunu iple çekiyor. O hafta açıklanan ekip listesine baktığında parkura çıkmayacak olanların yüzündeki ifadeden bu işi ne kadar sevdiklerini görüyorum. Yelken, şirket içinde enteresan bir dinamik oluşturdu. Denizdeyken kazandığımız hızlı karar verme yeteneği, işte de bize yardımcı oluyor.

 

Parkura çıkmanın Palamut&CPM Sailing Team’e nasıl bir geri dönüşü oldu?

Recep Palamut (R. P.): Yeni bir ekip olmamıza rağmen, önce Targan Hoca’nın bizim için Bodrum’dan buraya gelmesi, sonra ilk yarışlarımızdan kupayla dönmemiz sayesinde yarış parkurunda kendimizi gösterdiğimizi düşünüyorum. Skipper’ımız bu işin ehli olduğu için çok şanslıyız. Kendisine tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Yelken çok güzel geri dönüşleri olan bir spor. İlerleyen zamanda bunun meyvelerini toplayacağımıza inanıyorum. Ama bu yelken takımıyla sadece şirketlerimize marka değeri kazandırmanın değil aynı zamanda yelkenin yaygınlaşmasını sağlamanın ve gençlere bu sporu sevdirmenin peşindeyiz.

 

Gelecekte farklı tekne ya da farklı bir yarış parkuru hedefiniz var mı?

Recep Palamut (R. P.): Sonraki hedefi Türkiye’ye değil, yurt dışına koymalıyız.. Üst sınıfa geçmektense ekip deneyim kazandıktan sonra uluslararası arenada yer alabiliriz. Yazılım sektöründe dünyadaki iki rakibimiz uluslararası arenada yarışıyor, bize de o yakışır.

 

Eğitim İçin Her Şey sloganıyla Yelken Aç Projesi’nden de bahseder misiniz?

‘Eğitim İçin Her Şey’ başlıklı Güneydoğu’da başlattığımız bir sosyal sorumluluk çalışmamız var. Bu dördüncü yılımız ve beş yıl içinde 250 okul ile 100 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz. Şanlıurfa’nın üç ilçesi Suruç, Hilvan ve Siverek başta olmak üzere suyu olmayan okullara su kuyuları açıyoruz. Oradaki maddi imkanı olmayan öğrencilerimize giysi, kitap, ayakkabı ve o bölgenin koşullarına uygun kışlık botlar yolluyoruz. Afrika’nın en güzel ülkelerinden biri olan Nijer’de de su kuyusu çalışmaları yapıyoruz. Şanlıurfa’da 25, Nijer’de kendi sondaj makinamız ile 26 su kuyusunun açılışı tamamlandı. Bunlar gönüllü değil, sorumlu olduğumuzu düşünerek yerine getirdiğimiz projeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir